Norite rezultatų? Išvykite padirbėti ten, kur aplinka įkvepia
Jei norite produktyviai generuoti idėjas, sumažinkite streso lygį ir suteikite peno juslėms. O paprasčiausias žingsnis didesnio efektyvumo link – pakeisti įprastinę aplinką. Įmonės, kurios savo darbuotojus trumpam perkelia iš biuro į SPA viešbučius, dažniausiai tokias išvykas paverčia tradicija, stiprinančia komandą ir gerinančia rezultatus.
Pasaulyje atlikta nemažai tyrimų, parodančių, kad teigiamai veikia tiesiog darbo vietos pakeitimas, jau nešnekant apie protinio darbo derinimą su kitomis veiklomis. Ne veltui sakoma, kad genialiausios mintys aplanko lovoje, vonioje arba kelyje – ten, kur nėra įprasta įtemptai protiškai dirbti. Panašus efektas gaunamas išvykus atostogų ar į verslo kelionę: pasikeitus aplinkai ir aplinkybėms, protas tampa aštresnis, mintys kūrybingesnės, o energijos atsiranda daugiau. O jeigu papildomai stimuliuojami ir jutimai, poveikis bus dar didesnis.
„Kad aplinkos pakeitimas išlaisvina kūrybines galias, pastebime ir mes. Ne pirmą sykį darbines sesijas pas mus organizuojančios įmonės ilgainiui ima trumpinti oficialiąsias mokymų dalis. Vadinasi, čia per trumpesnį laiką nuveikia daugiau, nei savo įprastoje darbinėje aplinkoje. Atsipalaidavę, geresnės nuotaikos darbuotojai per trumpesnį laiką gali padaryti tiek pat, kiek būdami biure“, – sako SPA VILNIUS verslo klientų projektų vadovė Ieva Čereškienė.
Turiningų pertraukų galia
SPA VILNIUS viešbučiuose Anykščiuose ir Druskininkuose įmonės rengia ne tik šventinius vakarėlius ar konferencijas. Daugėja tokių, kurie organizuoja komandos formavimo veiklas, ypač po pandemijos, kai porą metų vyravo darbas iš namų, o per tą laiką kolektyvai pasipildė naujais nariais. Pašnekovė pastebi, kad klientai dienotvarkes jau dėlioja gerokai lanksčiau, įsiklauso į rekomendacijas darbines sesijas paįvairinti kokybiško poilsio intarpais.
„Visuomet patariame skirti laiko baseinui ar SPA procedūrai bent per pietus. Anksčiau ši praktika nebuvo itin populiari, dabar tai keičiasi. Kartais įmonės atvykimo dieną paskiria bendram atpalaiduojančiam pabuvimui, o mokymus pradeda kitos dienos rytą. Maža to, matome, kad kitą sykį klientas renkasi tokį pat formatą – vadinasi, jis pasiteisina“, – kalba I .Čereškienė.
Įprastinių kavos pertraukėlių poveikis yra trumpalaikis, ne didesnis nei kavos puodelis. Kad teigiama įtaka būtų pilnavertė, pertraukos turėtų būti ilgesnės ir turiningesnės, pavyzdžiui, su muzikos sesija ar pėdų masažu. Tokios pertraukos padeda pilnai atstatyti protinį aktyvumą, o didžiausias poveikis bus juntamas po kurio laiko. Tuo grindžiamos ir rekomendacijos intensyvius mokymus ar strateginę sesiją rengti kitą dieną po SPA ar baseino. Tyrimai rodo, kad vandens procedūros neatima noro joms pasibaigus grįžti prie intensyvaus protinio darbo, kaip galėtų atrodyti iš pirmo žvilgsnio, bet kaip tik suaktyvina protines galias.
„Švedų tyrėjai dar 2012 m. nustatė, kad vos viena masažo sesija ženkliai paveikia smegenų aktyvumą, aktyvina kraujo apytaką ir deguonies pasisavinimą. Vėliau atrasta, kad po pusvalandžio masažo organizme trečdaliu sumažėja streso hormono kortizolio lygis, o dopamino ir serotonino – laimės bei malonumų hormonų – beveik trečdaliu padaugėja. Tokia savijauta yra tarsi švarus popieriaus lapas naujoms idėjoms“, – faktais dalijasi Georgijus Popovas, SPA VILNIUS verslo klientų vadybininkas.
Taigi siekiant efektyvesnio mokymų ar strateginės sesijos rezultato reiktų į dienotvarkę įtraukti ir papildomų veiklų. Jei nėra galimybių skirti valandą SPA procedūroms, gal atsiras laiko druskų kambariui? O galbūt įmanoma pailginti apsistojimo trukmę ir dalį dienos skirti vonioms ar baseinui? Sprendimų priėmimo procesą gerina viskas, kas stimuliuoja nervų receptorius: vaizdai, muzika, lytėjimas. Todėl susikoncentruoti į darbą padeda ir fizioterapija, balneoterapija, kineziterapija ar gintaro, muzikos terapija. Tie, kurie kryptingai orientuoti į komandos formavimą, beveik visada išvykai paskiria dvi ar daugiau dienų ir darbines sesijas pratęsia baseine, boulingo salėje ar žaisdami stalo žaidimus. Žmones sutelkia ir tuo pačiu energijos užtaisą dienai suteikia bendros rytinės mankštos, kurias, pasak I. Čereškienės, verslo klientai vis dažniau įtraukia į savo darbotvarkę.
G. Popovas mini ir naują populiarėjantį terminą – jacuzzi networking: „Tai ateina iš Skandinavijos, pavyzdžiui, Suomija turi seną sauna meeting tradiciją. Bendravimas laisvoje aplinkoje tampa ne toks formalus, žmonės atsipalaiduoja ir geriau atsiskleidžia. Dar vienas būdas pabūti drauge, bet kitaip – piknikas greta esančiame parke arba žygis miške, kuris Anykščiuose prasideda tiesiog už viešbučio slenksčio.“
Įkvepianti aplinka
Tikroji kūrybiškumo prigimtis slypi gebėjime aktyvinti sąsajas tarp skirtingų smegenų sričių ir įdarbinti ne tik tas, kurios įprastai pasitelkiamos mąstant. Kaip pasiekti atsipalaidavimo ir ramybės, bet tuo pat metu ir maksimalaus susitelkimo būseną? Pirmiausia – išeiti iš pažįstamos aplinkos. Palikti biurą su belangiais susitikimų kambariais ir blankiomis konferencijų salėmis. Išvykti iš miesto triukšmo į pušyno tylą ir priimti sprendimus žvelgiant į mišką pro panoraminį langą. Netgi monitoriaus ekrane matomi gamtos vaizdai suaktyvina kūrybines smegenų sritis, o čia pat esanti gyva žaluma stimuliuoja jusles dar labiau. Į veiklą įsijungia vadinamasis „vidinis protas“, kuris kasdienėje rutinoje tiesiog snūduriuoja.
„Porą valandų galbūt nieko tokio padirbėti bet kur, bet jei tai – visos dienos mokymai ar įtempta kelių dienų vadovų sesija, tuomet aplinka labai svarbi. Visuotinai rekomenduojama stengtis kuo daugiau žiūrėti į žalią spalvą ar augalus. Arba – susirasti „langą į gamtą“, pro kurį, kaip, pavyzdžiui, pas mus Druskininkuose, dirbdami matysite striksinčias voveraites ir tekantį upelį. Mūsų viešbučių konferencijų salės nė iš tolo nepanašios į kabinetus baltomis sienomis. Jos jaukios ir puikiai pasitarnauja ne tik edukacinei veiklai, bet ir degustacinei vakarienei ar net meditacijos praktikoms“, – pasakoja G. Popovas.
Mažesnės SPA VILNIUS renginių erdvės turi vidinius langus į žiemos sodą, kuriame įrengtos darbo vietos viešbučio svečiams. Šiose erdvėse girdėti čiurlenančio upelio garsas, kurį panorus galima ir išjungti. Tačiau retas to pageidauja: net mokslininkai sutinka, kad darbas visiškoje tyloje nėra toks produktyvus, kaip skambant foninei muzikai ar vadinamajam „baltajam triukšmui“.
Išvykų rutina
Beveik pusė SPA VILNIUS verslo klientų išvykas organizuoja reguliariai: kasmet, kas pusmetį ar net kas ketvirtį. Lojalūs klientai linkę visus organizacinius reikalus patikėti viešbučio personalui, kuris sugrįžtantį klientą jau pažįsta ir mielai perima organizacinę naštą ant savo pečių. Pasak I. Čereškienės, įmonės savo susibūrimams sąmoningai renkasi tolimesnes lokacijas: jų patirtis rodo, jog savame mieste darbuotojams kyla pagunda išvykti anksčiau, jie ne taip įsitraukia. Neretai prie komandos išvykos leidžiama prisijungti ir šeimos nariams, taip suteikiant progą žmonėms ne tik dalyvauti kolektyvo veiklose, bet ir nenutolti nuo šeimos.
Ji pastebi, kad vis rečiau įmonės atvyksta tik dirbti, jų dienotvarkės nebesibaigia penktą valandą popiet, o kartais tęsiasi net iki vėlumos – neseniai vienos įmonės komanda dalyvavo ekstatinių šokių, vykstančiame dešimtą valandą vakare, seanse.
„Be abejo, kiekviena įmonė vertina ir sveria savo galimybes į darbotvarkę įtraukti papildomas nedarbines veiklas. Tačiau jau vien aplinkos pakeitimas turės pastebimą poveikį, juolab kai atvykstama į aplinką, kuri pati savaime garsais, vaizdais ir šalia esančia gamta stimuliuoja produktyvumą. Beje, iš klientų girdime, kad kuo dažniau išvykstama mokytis ar padirbėti kitur, tuo efektyvesni rezultatai, nes kai išvykos yra labai retos ar vienkartinės, susikaupimas neišvengiamai mažesnis“, – apibendrina I. Čereškienė.
Verslo žinių straipsnis.